تبلیغات
بچه گونه - تربیت و جرأت اخلاقی (قسمت اول)

بچه گونه - تربیت و جرأت اخلاقی (قسمت اول)

تربیت و جرأت اخلاقی (قسمت اول)
تربیت,و,جرأت,اخلاقی,قسمت,اول,
شعر کودکانه مذهبی

    بچه گونه

نویسنده :
تاریخ : پنجشنبه 18 خرداد 1396تربیت و جزئت اخلاقی


 مطالب مربوط به تربیت و جرأت اخلاقی، در چهار قسمت ارائه می شود.

دراین قسمت به بررسی قسمت های زیر پرداخته می شود :        


جرأت و جلوه های آن 

جرأت را ضد جُبن و بزدلی ذكر كرده و گفته اند : با جرأت كسی است كه در بدبختی و خوشبختی خود را نبازد و اعمالی انجام دهد كه دیگران از ترس قادر به انجام آن نباشند .

با جرأت كسی است كه وقتی طرز فكر و عقیده اش با دلائل و براهین ثابت شده باشد  از آن دست بر ندارد و روزی هم كه ثابت شد نظرش خطاست اگر چه عمری در آن گذشته باشد از آن دست بكشد و تائب  شود .

با جرأت كسی است كه صدمه و فشار وارده را برای وصول  به هدف تحمل كند،از رنج و مشقت نهراسد ، از كوشش و تلاش، با وجود هزاران  سد و مانع باز نایستد و بالاخره با جرأت كسی است كه در گیر و دارها ، در دشواری ها و مشقات هدف خود را فراموش نكند و خود را نبازد .

 از نشانه های انسان با جرأت این است كه دائم در جستجوی حقیقت است . عدالت و پاكدامنی را شعار خود قرار داده و در مقابل هوسها ایستادگی می كند .

انسان با جرأت برای احیای حق می جنگد ،  مغلوب می شود ولی بازهم سر پا می ایستد .

آن انسانی كه در برابر سیل انتقادها ایستادگی می كند و با آغوش باز آن را می پذیرد، با جرأت است .

آن شهیدی كه در میان هلهله های خصم و سركوفت های دشمن گردنی برافراشته دارد با جرأت است .

و بالاخره  آن انسانی كه خود را آن چنان كه هست می نمایاند و از لاف زدنها و ستایش پذیری ها بر كنار است با جرأت و شجاع است .


جلوه های جُبن

جبن را خلاف جرأت معرفی كردیم كه جلوه اش به صورت مداهنه( چاپلوسی )، تملق ، خودفروشی و تسلیم است.

آن كسی كه در برابر دیگران خلاف آنچه را كه معتقد است بیان می كند جبن دارد .

آن كسی كه برای فردی تملق و چاپلوسی می كند و فضائلو مزایایی را به او نسبت می دهد كه خودش هم قائل نیست بی جرأت است .

آن كسی كه وقتی تعریفش را می گویند و او به جای اعتراض سر تكان می دهد؛او را دانشمند معرفی می كنند، خوشحال می شود؛ تقوایش را می ستایند، در دل آفرین می گوید نیز بی جرأت است .

و بالاخره آن كسی كه به مذاق دیگران سخن می گوید و حرف جامعه پسند می گوید نه وجدان پسند و خداپسند ، او نیز جَبون و بزدل است .

افراد بی جرأت از حقیقت می ترسند و از آن فرار می كنند ، حتی نمی خواهند اسرار و واقعیت خودشان  برملا شود ، به نزد پزشك نمی روند تا مبادا از او بشنوند كه بیمارند .


تربیت و جزئت اخلاقی


گرفتاران جُبن

-كسانی كه گرفتار اعتیاد و یا گناه هستند و جرأت ندارند همین امروز دست از كار و برنامه خویش بكشند و كار را به امروز و فردا  وا می گذارند.

- كسانی كه در صحنه ی علم پاسخ درستی برای سؤالات ندارند و جرأت ندارند كه جهل خود را نسبت به موضوع  اعلام كنند ، از پاسخ طفره می روند ،‌ رسوا گری به راه می اندازند و مسخره می كنند، باشد كه اینها پرده ای بر بزدلی شان باشد .

-از دیگر گرفتاران می توان ریاكاران ، متقلبان ، دروغگوی ان و تعریف كنندگان از خود را  نام برد .


فایده جرأت

گام های  مفیدی  كه در طول تاریخ به نفع بشریت برداشته شده  از سوی افراد با جرأت و شجاع بوده است .

شالوده و اساس هر گونه پیشرفت خواه علمی و خواه مدنی ، پیدایش طرز فكر ها و بر اثر آن تحول ها و انقلابات، زائیده جرأتها و دلاوری هاست .

به هنگامی كه آدمی جرأت و دلاوری نشان می دهد گویا عظمت و جلال و قدرت و تقدس ملكوتی  در آدمی قوی می شود و درعالم اثر می گذارد وپدیده ها را بدان گونه كه او می خواهد رنگ و جهت می دهد.

رهبران فكری و قائدین بزرگ در سایه جرأتی كه نشان دادند توانستند از موانع و مشكلات بگذرند و اندیشه ای را در جهان، زنده و جاوید نگه بدارند .

بدین سان آنچه ما در جنبه ی علم و معارف و سنت و آداب داریم در سایه جرأت است .


زیان جبن

انسان بی جرأت خود را به زنجیری وابسته می بیند، زنجیری كه خلاصی از آن را در سایه مكر و حیله و توسل به تملق و گزافه گویی  می بیند .

انسان  بی جرأت سست عنصر است و قبل از مرگ چندین بار می میرد. او مرده ای است متحرك كه دائم در زیر نقاب حیله و ریا ،  مجبور به مشتبه كردن امر بر خود و دیگران ، عزلت طلب و انزواج و ،‌ طالب ایجاد فاصله بین خود و دیگران است، چون چرخ وجودش در میان جمع نمی گردد .

فضل فروشی ها و دوگانگی ها بین فكر و عمل و حتی خودكشی ها، ناشی از جبن است. زیان افراد جبون برای جامعه این است كه نظام جامعه را از خط مشی عادی خود دور می سازدو چون از همه كس  و همه چیز در هراس است، راه ظلم و تعدی در پیش می گیرد .


انواع جرأت

جرأت ها از نظر نوع و فرم به دو دسته قابل تقسیم است: جرأت مادی یا جسمی و جرأت غیر مادی یا معنوی.


جرأت از كجا ریشه می گیرد ؟

برای یافتن منشاء آن باید به دنبال عوامل ذیل برویم .


1- فطرت :

همان گونه كه قبلاً اشاره شد انسان به دنیا می آید در حالی كه فطرتاً جلوه ای از خدای توانا در جنبه ی صدق وحقیقت مطلق  در اندرون  دارد واین والدین و اجتماع هستند كه بر روی این زمینه  پرده می نهند و او را جبون و ترسو بار می آورند .


2- وراثت :

منظور خصایصی است كه از والدین به كودكان منتقل می شود و بخشی از آن جرأت و تهور آنهاست.


3- خصوصیت جسمی و كالبدی :

جرأت از یك سو به خصایص جسمی مربوط است.میزان كمی یا زیادی ترشحات غدد داخلی در این امر مؤثر است . مثلاً كمی ترشح غدد  فوق كلیوی در توسعه ی ترس و فزونی آن در توسعه ی تهور بی اثر نیست .مسئله دیگر  خود بدن است ، بدن توانا و رشید ،‌ خود تهور آفرین است و در ایجاد جرأت نقش مثبت دارد .


4- محیط :

منظور ما از محیط لااقل دو محیط خانواده و اجتماع است .

الف – خانواده :  خانواده نخستین  پرورشگاه  اخلاقی است . هم بهترین است و هم بدترین ، بسیاری  از تباهی ها ، فسادها و امراض اخلاقی از آنجا منشاء می گیرد. تأثیر خانواده بیشتر از آن بابت است كه طفل بخش اعظم اوقات خود را درآن می گذراند. خانواده ای كه روح وظیفه شناسی درآن حاكم باشد، بچه های جسور می پروراند .این امر به هنگامی صادق تر است كه مادر با تهور باشد. یك مادر خوب به صد استاد و آموزگار می ارزد. از آن باب كه زمام حكومت خانواده به دست مادر است. اوست كه چون آهن ربا دلهای كودكان را به سوی خود جذب می كند و در آنها سازندگی به وجود می آورد .
به همین نظر سیستم تربیتی خانواده  باید به گونه ای باشد كه آدمی را متكی به خودو‌ با اراده  بار آورد.

ب – محیط اجتماعی : منظور مدرسه، اجتماع ، همسالان و بزرگسالان هستند كه به گوشه هایی از نفوذ آنان اشاره خواهد شد.منبع: تبیان


نظرات

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ترجمه سایت


درباره ما


این وب متعلق به نمام بچه های خوب ایرانی و مامان و باباهای عزیز هست.

اگه مطلب خاصی رو می خواهید، به خاله بگید ، تا در صورت امکان براتون بذارم.

اگه شما هم مطلب خاصی دارید ، می توانید از طریق قسمت "نظرات" پست ها یا "تماس با ما" برامون ارسال کنید تا با نام خودتون در وب قرار بگیره.

مدیر سایت : admin

آمار سایت

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
امروز :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :